Dream Theater
2004.08.08. 06:53

Dream Theater – Nyitott kvlllk
A Dream Theater legjabb – ezttal dupla – albumnak megjelenst kveten azonnal vilgkrli turnra indult a csapat. A Warner Music Hungary munkatrsainak segtsgvel – a tkletes szervezsrt kln ksznet jr nekik! – tbbek kztt kt rockinformos kollgval mdom volt a mncheni koncerten szemlyesen tiszteletemet tenni. (Az egyikk a tlem jval magasabb Fehr Tomo volt, aki miatt a koncert egyes peridusaiban nem lttam semmit, mert eltakarta ellem a kiltst. Ha-ha!) A buli eltt a rendkvl kszsges s nagyon nths John Petruccival ltem le a turnbusz vgben tallhat kicsi, de igen knyelmes trsalgjban beszlgetni. Mr maga a jrm megtekintse is lmnyszmba ment…
Rockinform – Mit fejez ki az j, dupla album cme, a Six Degrees Of Inner Turbulence (A bels zrzavar hat fokozata)?
John Petrucci – A msodik CD-n tallhat egyetlen dalra vonatkozik, amely hat klnbz emberrl szl, akik emocionlis s mentlis problmkkal kzdenek, melyek mindegyike alapveten msban gykeredzik. Az tlet egy knyv alapjn fogalmazdott meg bennem, amelynek mr a cmre nem emlkszem. Egy orvosi kiadvny volt, amelyben klnbz pszicholgiai esetek lersai voltak, amik nagyon felkeltettk az rdekldsemet.
R.I. – Ezek szerint a szvegtleteidet tbbnyire az ltalad olvasott irodalombl merted?
J.P. – Nem okvetlenl, mivel sok esetben elbb szletik meg a tma, s aztn ezt kveten som magam bele, azaz keresem meg a hozz szksges rsos anyagokat. Ilyenkor igyekszem teljes alapossggal krljrni, utnanzek, pl. a krds vallsos, a tudomnyos s valamennyi szba jhet oldalnak…
R.I. – Korbban az albumaitok borti szrrealisztikus montzsok voltak, ez alkalommal viszont ettl eltrtetek. Mi volt ennek az oka?
J.P. – Ennek nagyon egyszer a magyarzata, ugyanis ezttal valami mst akartunk, egy kicsit jszerbbek szerettnk volna lenni. Azt akartuk, hogy ne kimondottan stt, heavy metalos hangulata legyen a kpnek, inkbb sokszn, mvszi megolds szlessen. Ezrt tudatosan kerltk, pl. a fekete szn tlzott hasznlatt…
R.I. – Mennyiben fejezi ki a kt korong tartalmt a bort?
J.P. – Nem is tudom… Ezt varzsolta el a zene a grafikusmvszbl, miutn tbbszr is meghallgatta a friss anyagot. Ha jobban belegondolok, akkor leginkbb a szvegek hangulatt fejezi ki.
R.I. – Olyan pletykk kaptak szrnyra, hogy ezttal nem James LaBrie, hanem az egsz zenekar kzsen dolgozta ki az nektmkat…
J.P. – Az nekdallamok a zenei rszek megrsa utn vag y azzal prhuzamosan szletnek. Van, amikor n tallom ki a meldit, s ehhez megrom a szveget is - sok esetben Mike is rszt vesz ebben a munkban -, majd felneklem a demfelvtelre, s ezt adom oda James-nek. Termszetesen is vllalkozik szvegrsra, s ez alkalommal kt dalban, az ltalam komponlt dallammenetekhez kerektett egy-egy trtnetet.
R.I. – A "The Great Debate" (A nagy vita) c. ttelben van egy sor, miszerint az emberisg fordulponthoz rkezett. Mire utaltok ezzel?
J.P. – Ez a dal az emberi embrik gygyszati cl alkalmazsnak a tmjval foglalkozik. Az ltalunk feltett krds az, hogy ez helyes-e vagy sem. Megengedhet-e laboratriumi krlmnyek kztt trtn felhasznlsuk, s ezltal az orvosok egyfajta isteni szerepben val "tetszelgse".
R.I. – s mit tehetnk mi, akik nem vagyunk se orvosok, se tudomnyos szaktekintlyek?
J.P. – A dal arrl szl, hogy egymstl teljesen eltr felfogs csoportok alakultak ki. Egyrszt ott vannak a mlyen vallsos emberek, akik minden erejkkel meg akarjk akadlyozni az ilyen jelleg alkalmazst, k tiltakoznak egybknt az abortusz ellen is, a msik oldalon pedig felsorakoznak a tudomny kpviseli, akik a gyakorlati oldala fell prblnak kzelteni ehhez a problmhoz. Kztk helyezkedik el a nagy tbbsg, akik nem felttlenl rzik helyesnek ezt az irnyt, m ugyanakkor nem vetik el, ha ezzel emberleteket lehet megmenteni, vagy ha ennek segtsgvel mondjuk egy fiatalember ismt kpes lesz jrni. Ez valban nagy vitkat kavar krds…
R. I. – E dal zenei megoldsai tekintetben Tool-hatsok fedezhetk fel, egyetrtesz ezzel?
J.P. – Igen, hiszen nagyon nagy hatssal van rm a Tool muzsikja. Kt alapvet sszetev hatrozza meg teljesen sajtsgos stlusukat. Az egyik a hangok kivlasztsa, k elszeretettel alkalmazzk az “E”, a “D” s az “F” hangokat, a msik pedig a repetitv ritmuskpletek, hipnotikus ismtlsek alkalmazsa.
R.I. – Az els s a msodik CD hangulatban, s pl. a dalszerkezetek kialaktsban is teljesen eltr egymstl. M i annak az oka, hogy ilyen leosztsban szerepelnek a szmok a kt korongok.
J.P. – Egyrszt, mert egy CD-re nem frt volna fel az egsz. Msrszt pedig gy tnt a legjobb vltozatnak, mert ha jobban belegondolsz, akkor ez az egyetlen logikus varici. Ha nem ezt vlasztjuk, akkor vlheten felborult volna – zenei s gondolati szempontbl, valamint az egyes CD-k hossza tekintetben is – az egyensly.
R.I. – Mi hatrozza meg az egyes dalaitok karaktert, s pl. az idtartamt?
J.P. – Az esetek nagy tbbsgbe n hozzvetlegesen mr elre eldntjk mindkettt, m a szmok sok esetben hosszabbak lesznek vgl a tervezettnl. Termszetesen a vgs forma, az alapvet tulajdonsgok menetkzben alakulnak ki.
R.I. – Milyen rzs tudatosan a zenei trendek ellen dolgozni, egyfajta "outsider"-knt jelen lenni. A kiadtok megprbl mg brmiben befolysolni titeket?
J.P. – Nem, teljesen szabad kezet kapunk tlk, hagyjk, hogy a magunk feje utn menjnk. Ez nagyszer rzs, m msrszt pontosan a kvlllsgunk miatt a rdikban nem hallani olyan muzsikkat, mint amit mi kpviselnk…
R.I. – J hrem van, Magyarorszgon tbb lloms is rendszeresen jtssza a szmaitokat.
J.P. – …Szerencsre azrt ms orszgokban is. De visszatrve a trendellenessgre, vannak irnyzatok, ami kkel nagyon j sszhangba tudunk kerlni. Ilyen, pl. az elbb emltett Tool-vonal, de emlthenm a Radiohead-et is, amely csapat hatsa szintn felfedezhet az j lemeznkn. Ez azt jelenti, hogy nem vagyunk eredenden a popzenei piac ellen, sokkal inkbb arra treksznk, hogy megfelel mdon nyitottak legynk a j dolgok irnt.
R.I. – Szmtalan projektben vesztek rszt. Ennek az is oka, hogy vannak bizonyos zenei elkpzelseitek, amiken nem tudtuk a Dream Theater-en bell kibontakoztatni?
J.P. – Nem errl van sz. Inkbb arrl, hogy tl sok dolog van bennem, s ennyi mindent lehetetlensg egy zenekarba beprselni. n szemly szerint megprblom a projekteket egyfajta minimumon tartani, s lnyegben a Jordan-nel kzsen vitt Liquid Tension-re koncentrlok csak. Ennek oka az is, hogy tavaly rszt vettem a G3-turnn Joe Satriani-val s Steve Vai-jal. Egybknt ez volt letem els szl jelleg prblkozsa.
R.I. – Milyen rzs volt kt ilyen zsenilis gitrossal egy sznpadon llni?
J.P. – Fantasztikus! Egybknt e turn kapcsn merlt fel bennem, majd dntttem el, hogy elksztek egy szlalbumot a kzeljvben. Ez teljesen eltr attl, amit eddig csinltam, mind hangszerelsben, mind felllsban, s zenszknt gy rzem, hogy ezen a tren is prbra kell tennem magam.
R.I. – Egy pillanatra azrt mg trjnk vissza a G3-turnra, ugyanis mi, a magyar rajongk irigykedve tekintnk az amerikai kznsgre, mivel neknk eslynk se volt eljutni az eladsok valamelyikre… A bartsg mellett valamilyen szinten riv lisokknt is szerepeltetek?
J.P. – Nagyon kellemes lgkrben zajlottak az eladsok, rivalizlsrl sz se volt. Mr csak azrt sem, mert ez az egsz nem csak rlunk, a hrom gitrosrl szlt, hiszen olyan fantasztikus muzsikusok voltak mg ott, mint Joe zenekarban Stu Hamm, vagy Jeff Campitelli, Steve-vel Virgil Donati, Billy Sheehan s Mike Keneally, velem pedig Dave Larue s Mike Portnoy. Az egsz kb. t htig tartott, hsz koncertet adtunk, s mindvgig olyan volt, mintha egy hatalmas csald lettnk volna.
R.I. – Mit hallhatunk a ma esti eladsotokon?
J.P. – Minden este ms s ms msorral llunk ki a sznpadra. Ezen a turnn a teljes repertorunkbl vlogatunk, s mivel az j lemez csak nhny hete jelent meg, ezrt csak pr szm kerl tertkre. Fejbl nem is tudom, hogy ma mit fogunk jtszani, Mike mindig sszelltja az adott esti ment, s kiosztja mindenkinek. sszesen t vagy hat alapvet vltozat van, s ezeket variljuk. Emiatt nagyon sok, kb. harminct szmot kell naprakszen tartanunk.
R.I. – Ki az a muzsikus, akivel mg nem llt mdodban egytt jtszani, de alkalomadtn nagyon szvesen megtennd?
J.P. – Steve Morse-szal rmmel ksztenk lemezeket, de eddig mg ez nem jtt ssze. Pr alkalommal jameltnk egytt, de felvtel egyikbl sem szletett. is elg elfoglalt, hiszen ott van a Steve Morse Band, a Dixie Drags, a Deep Purple stb., de ettl fggetlenl nem kizrt, hogy lesz kzs lemeznk.
|